Председателите на регионалните съюзи на Българската асоциация на помощник-фармацевтите в Монтана, Враца, Видин и Плевен дадоха брифинг в Монтана. Те поискаха промени в Закона за лекарствените средства, с които тяхната дейност да бъде регламентирана и те да работят законно и спокойно.
Една от първите задачи на възстановителното правосъдие е да поправи стореното. Докато конвенционалното право следи за спазването на закона, възстановителното се опитва да възстанови справедливостта такава, каквато е според страните. То поставя в центъра човека, а не законите. Това обясни Елена Евстатиева, председател на Асоциацията за възстановително правосъдие. Асоциацията организира днес в София кръгла маса на тема „Обещанията на възстановителното правосъдие в един поляризиращ се свят“, която е в рамките на Международната седмица на възстановителното правосъдие.
Възстановителното правосъдие се опитва да се допита до жертвите какво според тях би трябвало да се случи след престъплението, за да могат те по-лесно да се възстановят, обясни Евстатиева. Често представата на жертвите за справедливост е различна от тази на закона, каза още тя.
Възстановително
Общинският съвет на Шабла ще заседава извънредно днес. Проектът за дневен ред е публикуван на официалната интернет страница на общината.
Предвидена е една точка за гласуване – за вътрешнокомпенсаторни промени на приходно-разходната част на бюджета на община Шабла за 2024 година.
Докладната записка е внесена от кмета на Шабла Мариян Жечев и в нея е посочено, че в предложения проект за промени по бюджета се извършват вътрешнокомпенсирани промени между отделни параграфи по приходната част в резултат на изпълнението на бюджета, както и вътрешно компенсирани промени между отделни обекти по капиталовата програма на Общината и добавяне на новите обекти по сключени договори за финансиране по програмите на ЕС. Целта е изразходване на остатъчните средства от целевата субсидия за капиталови разходи до края на годината (в противен случай същите няма да ни бъдат пре
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават под домашен арест. Това определи на свое заседание днес състав на Оръжния съд в Хасково, който трябваше да се произнесе по искането на двамата за изменение на мярката за неотклонение в по-лека с мотиви за влошено здравословно състояние и липса на действия по разследването от два месеца.
Искендер и Иляз са обвинени в участие в организирана престъпна група с цел неправомерно получаване на средства от фондове на Европейския съюз. Акцията на Софийската градска прокуратура и Комисията за противодействие на корупцията в Минерални бани бе на 20 септември т.г.
Освен Искендер и Иляз, за обвиняеми са привлечени и синът и дъщерята на Искендер, които са с парична гаранция. На 3 октомври Окръжният съд в Хасково определи "домашен арест" за обвиняемите. Процесът тогава бе съпътстван от протести пред
Националната служба за охрана (НСО) е готова да предостави отговори на всички въпроси във връзка с осъществяваната от службата дейност по установения законов ред, както го е правила винаги. Това се посочва в позиция на НСО по повод питане, разпространено в петък, 15 ноември т.г., от народния представител Кирил Петков от името на парламентарната група (ПГ) на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) в 51-вото Народно събрание.
От ПГ на ПП-ДБ поискаха информация от началника на НСО генерал-майор Емил Симеонов Тонев какви са основанията за предоставянето на автомобили от НСО на народния представител Делян Пеевски.
Пренебрегването и незачитането на основни принципи на функциониране и взаимодействие на държавните институции, особено на тези от системата за защита на националната сигурност на Република България, могат да бъдат много опасни, заявяват от НС
Млади таланти в Разград изнесоха концерт с благотворителна кауза. Проявата, организирана от Федерацията на жените и община Разград събра на сцената на Народно читалище „Развитие 1869“ над 240 деца и младежи от различни школи и формации в града. Концерт спектакълът бе подкрепен от Регионалния експертно-консултантски и информационен център (РЕКИЦ) „Читалища“ и читалището-домакин на проявата.
С песни и танци в навечерието на Деня на християнското семейство (21 ноември) даровитите деца на Разград отправиха послание към всички за доброта, обич, подкрепа, вяра и надежда. С решение на Управителния съвет на Федерацията на жените част от събраните от билетите за концерта средства ще бъдат предоставени за лечението на танцьорката от Капанския ансамбъл Павлина Стоева, която се бори с тежко заболяване. Към средствата ще бъде прибавена и сумата от дарителската кутия,
Въпреки многобройните ни срещи с депутати, представители на Министерството на здравеопазването и други държавни институции в последните 10 години, на които те заявяват, че проявяват разбиране към нашите искания, резултат до момента няма, заяви Теменужка Цветкова, председател на Регионалния съюз на помощник-фармацевтите в Монтана.Ние желаем да работим в рамките на закона, а не на ръба на закона, да знаем, че като дойде проверка в аптеката, ние няма да излизаме навън и да оставяме празни гишетата, а да продължим да обслужваме хората, посочи тя. Искаме да ни бъде разрешено законово да можем да отпускаме лекарства на пациенти под надзора на магистър-фармацевт. При сега действащата законова уредба ние не можем да правим това в аптека, дори лекарствата да са изписани от лекар, но можем да го правим в дрогерия, обясни Цветкова. Тя напомни, че помощник-фармацевтите са хора с висше образование. Те са 4000 души в България и са значително повече от магистър-фармацевтите. Помощник-фармацевтите работят в денонощни и болнични аптеки, в складове за лекарства и ако напуснат работните си места, ще настъпи криза, при която много пациенти няма да могат да си получат лекарствата, заяви Цветкова. Тя съобщи, че помощник-фармацевтите настояват да се вземат под внимание препоръките на Световната здравна организация, които са за увеличаване правомощията на помощник-фармацевтите в аптеките и че в някои страни те вече могат да отпускат лекарства и без да са под надзор на магистър-фармацевт.
Председателят на регионалната колегия на помощник-фармацевтите във Враца Мадлен Боянинска съобщи, че помощник-фармацевтите приготвят сложни прахови смеси и разтвори и досега няма случай да са направили грешка, с която да са причинили смърт или увреждане на пациент. В повечето аптеки помощник-фармацевтите приемат лекарствата и извършват сложна и прецизна работа. Боянинска прочете писмо от доктор Даниела Торбова от Враца, собственик на аптека, която призовава по-бързо да се направят необходимите законови промени, с които дейността на помощник-фармацевтите да се регламентира и да им се дадат повече права в аптеките.
Председателят на Регионалната колегия на помощник-фармацевтите в Плевен Емилия Желязкова съобщи, че исканията на помощник-фармацевтите се подкрепят от местните власти в много селища и коментира, че няма политическа воля за законово уреждане на работата им. Искаме да се трудим при ясни условия, без да се накърнява нашето професионално достойнство, заяви Желязкова.
По-рано днес помощник-фармацевти от Североизточна България също поискаха ясна законова регламентация на професията им.
Ротари клуб - Велико Търново събра над 20 000 лева за ремонт и обновяване на Отделението по кардиология в Многопрофилна областна болница за активно лечение „Д-р Стефан Черкезов“ (МОБАЛ) в старата столица. Средствата бяха набавени по време на празненство по случай 86-ия рожден ден на местната организация, съобщиха от клуба.
Тържеството се проведе в новия Бизнес център Велико Търново, а участниците в тържеството бяха над 130. Сред тях имаше не само ротарианци от града, но и от приятелски клубове от страната, представители на Зонта и Лайънс клубовете в старата столица, близки, приятели и съмишленици на неправителствената организация.
Специален гост на празника беше Соломон Паси, външен министър в правителството на Симеон Сакскобурготски, основател и почетен президент на Атлантическия клуб, който вчера гостува и на ученици от великотърновски училища.
Жена на 26 години ще търпи общо наказание от осем месеца лишаване от свобода за неизпълнение на полицейско разпореждане, шофиране след употреба на наркотици и с регистрационен номер, издаден на друго превозно средство. Това съобщиха от Районния съд в Стара Загора. Престъпленията са извършени в землището на града през април т.г., а изпълнението на наказанието е отложено за срок от три години. На осъдената е наложена и глоба в размер на 500 лева.
Пред съда обвиняемата е признала и за трите престъпления. На посочената дата на околовръстен път на Стара Загора тя е попречила на орган на властта да изпълни служебните си задължения, като не е спряла на вдигната стоп палка. Тя е управлявала автомобила след употреба на метамфетамин, установена с протокол за химическа експертиза.
За всяко едно от трите деяния жената е получила отделно наказание, а съдът е определил да
Необходимостта от продължаване на диалога Европейски съюз - Израел и прилагането на споразумението за асоцииране, е от ключово значение за намиране на трайно решение на конфликта в региона на базата на две държави, заяви зам.-министърът на външните работи Елена Шекерлетова на Съвета „Външни работи“ в Брюксел, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР).
Това стана по време на дискусия по повод предложението на върховния представител Жозеп Борел да бъде суспендиран политическия диалог ЕС-Израел.
Българският заместник външен министър акцентира върху необходимостта от деескалация на конфликта, подновяване на дипломатическите усилия и недопускане на разрастването на военните действия в региона.
„България подкрепя изпълнението на Резолюция 2735 на Съвета за сигурност на ООН за незабавното и безусловно освобождаване на всички заложници и прекр
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата в област Хасково е 1594 лева. За обществения сектор средната месечна заплата е 2048 лв., а за частния - 1419 лева, съобщиха от Териториално статистическо бюро - юг.
Спрямо второто тримесечие на годината заплатата бележи спад от 3,2 на сто. Регионът се нарежда на 23-то място в страната сред 28-те области по размер на възнагражденията. В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост“ и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети“ - съответно 25,1 и 18,0 процента.
През второто тримесечие на тази година регионът отбеляза най-голям ръст на трудовите възнаграждения в сравнение със същия период на миналата година за цялата страна - 25,9 процента.
Първа национална конференция в подкрепа на донорството на генетичен материал: "Квадратът на живота: донори, реципиенти, лекари и държавата – заедно в името на новия живот" организират Изпълнителна агенция “Медицински надзор” и фондация “Искам бебе”, съобщиха от Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН). Конференцията ще се състои от 13:00 часа в Университетската многопрофилна болница за активно лечение ,, Света Екатерина’’.
Целта на форума е да привлече общественото внимание към темата за даряването на яйцеклетки и сперматозоиди - често единствена възможност двойката да се сдобие с желаното дете.
В конференцията ще вземат участие както донори и реципиенти на яйцеклетки, така и медицински специалисти, които ще разкажат за надеждите и предизвикателствата, през които минават пациентите до желаното дете.